O dyżurach online

Czym jest dyżur internetowy?
Dyżur internetowy jest miejscem, gdzie poprzez internet w trybie ,,on-line” można zasięgnąć informacji o Anonimowych Alkoholikach oraz o programie zdrowienia z choroby alkoholowej zwanym w AA programem 12 Kroków.

Czy dyżur internetowy działa jak normalny chat?
Zasadniczo jest to program podobny do chat’a internetowego z tą różnicą, że w danym momencie może być prowadzona tylko jedna rozmowa. W ,,pokoju” znajduję się tylko osoba potrzebująca pomocy oraz dyżurny lub kilku dyżurnych pełniących w tym samym czasie dyżur.

Kto pełni dyżur internetowy?
Dyżury pełnią Anonimowi Alkoholicy z wieloletnim stażem trzeźwości. Są to kobiety i mężczyźni, którzy trzeźwieją w oparciu o program 12 Kroków AA oraz mają sponsora AA i sami sponsorują. Dyżurni uczestniczą w cyklicznych warsztatach pt: Jak nieść posłanie AA przez Infolinię i Internet, które organizowane są przez poszczególne regiony AA w Polsce.

Czy udzielacie porad osobistych lub prawnych?
Nie. Dyżurni dzielą się tylko własnym doświadczeniem i własnymi przeżyciami z sytuacji przedstawianych przez osobę potrzebującą pomocy. Dyżurni nie udzielają rad ani porad prawnych. Jeśli dyżurny ma podobne doświadczenie jak Twoje to może podzielić się z Tobą w jaki sposób on uporał się z danym problemem. Nie należy jednak tego traktować jako radę lub poradę.

Jak często są pełnione dyżury internetowe?
Anonimowi Alkoholicy nie są organizacją. Dlatego dyżury są pełnione na zasadzie dobrowolności. Dyżurni nie otrzymują żadnej zapłaty. Jeśli mają czas po prostu uczestniczą w dyżurze. Dlatego nie możemy z góry określić ze 100% pewnością, że w danym dniu będzie pełniony dyżur. Na stronie internetowej jest informacja, kiedy będzie najbliższy zgłoszony dyżur. Po prostu o tej godzinie wejdź na naszą stronę internetową i zaloguj się do systemu klikając na ikonkę w prawym górnym oknie z napisem ,,Dyżur On-line, kliknij po pomoc”.

Czy dyżurni udzielają innych informacji niż związanych z AA?
Tak – jeśli oczywiście dysponują takowymi informacjami. Odpowiednie służby dbają aby dyżurni mieli dostęp do różnych informacji kontaktowych mogących przydać się osobie potrzebującej pomocy. Dysponują min. adresami ośrodków odwykowych na terenie Polski, kontaktami na inne Wspólnoty w tym Wspólnotę Rodzin Alkoholików Al-Anon.

Czy zwracają się do Was osoby, które osobiście nie mają problemu alkoholowego?
Tak. Zazwyczaj są to osoby z rodziny alkoholika, żony, dzieci. Osobom takim udzielamy niezbędnej informacji oraz kierujemy do innych Wspólnot lub osób/instytucji bardziej od nas kompetentnych.

Skip to content