Służba Dwunastego Kroku, z poradnika dla służb

Pełnią ją osoby gotowe osobiście spotkać się z potrzebującymi pomocy, którzy skontaktowali się ze Wspólnotą, najczęściej za pośrednictwem dyżurnych PIK-u. Służba Dwunastego Kroku jest zazwyczaj pełniona w dwuosobowych zespołach Anonimowych Alkoholików. Pozostają oni w kontakcie ze swoim koordynatorem lub, jeżeli taki nie został powołany, w bezpośrednim kontakcie z dyżurnymi PIK-u. Efektem ich działań jest często pojawienie się nowicjusza na mityngu AA. Jeśli służba Dwunastego Kroku działą sprawnie, rola pełniącego dyżur w PIK-u sprowadza się do ustalenia: imienia osoby dzwoniącej, jej numeru telefonu oraz adresu, pod jakim można ją zastać lub po jakim chce się z nami spotkać. Pozostałe kwestie wyjaśniają już na miejscu nasi wysłannicy.

Ideę i możliwy sposób pełnienia Służby Dwunastego Kroku trafnie oddają fragmenty tekstów z czasopisma AA “Grapevine”.

“Kiedy otrzymujemy wezwanie o pomoc, wychodzimy z założenia, że zagrożone jest życie innego człowieka – dosłownie. Oznacza to, że bezzwłocznie należy podjąć działanie. Umów się zatem z innym członkiem AA, który pójdzie z tobą na spotkanie. Spokojnie przeczytaj Rozdział 7 Wielkiej Księgi [pt. Praca z innymi – dop. red.]. Zachowaj anonimowość. I działaj.

“Moje pierwsze kilka miesięcy zdrowienia w AA było okresem mojej dużej aktywności. Codziennie chodziłem na mityngi, ciągle rozmawiałem ze swoim sponsorem i dużo służyłem w mojej Grupie macierzystej. Ale pomysł sponsora, bym wziął udział w rozmowie z innym alkoholikiem w ramach Służby Dwunastego Kroku przeraził mnie. Niewiele wiedziałem i ledwo co rozumiałem z Programu AA. Jakie zatem wiadomości mógłbym przekazać komukolwiek innemu?” Takie wątpliwości są całkowicie zrozumiałe na początku drogi w AA, ale nasze doświadczenie pokazuje, że są to najczęściej płonne obawy. Udział w rozmowie członka AA z krótszym stażem zdrowienia, w towarzystwie bardziej doświadczonego AA, zazwyczaj przynosi dobre rezultaty. Bo okazuje się, że niekiedy nowicjuszowi łatwiej jest znaleźć wspólny język z alkoholikiem poszukującym pomocy.

Dla przykładu, przedstawiamy jeden z możliwych sposobów działania. W skrócie opisano to tak. PO otrzymaniu informacji o osobie poszukującej pomocy, członek Służby Dwunastego Kroku kontaktuje się z zainteresowanym i umawia z nim na spotkanie. Jak już wspomniano, w spotkaniu uczestniczy zazwyczaj dwóch Anonimowych Alkoholików. Sama rozmowa – o ile to możliwe – odbywa się bez udziału rodziny i przyjaciół osoby wzywającej pomoc. Nasi wysłannicy gratulują swojemu rozmówcy chęci rozwiązania problemu picia, przekazują mu literaturę AA i mówią o wspólnocie AA. W czasie spotkania, obaj też krótko mówią o sobie, dzieląc się swoim doświadczeniem: jak było, co się stało i jak jest teraz. Zachęcają swojego rozmówcę do wypowiedzi, jeżeli wykazuje on taką gotowość. Jeżeli osoba szukająca pomocy nie wykazuje zainteresowania AA, nasi wysłannicy pozostawiają swoje numery telefonów, prosząc o kontakt, gdyby ta osoba zmieniła zdanie. Jeżeli rozmówca jest zainteresowany dalszym kontaktem z AA, nasi członkowie zazwyczaj umawiają się z nim na drugą wizytę, po której zabierają go na wspólny mityng grupy AA.
(Fragmenty tekstów i opis pochodzą z czasopisma AA “Grapevine”, marzec 2007 r.)
Służba Dwunastego Kroku to trudna, ale bardzo skuteczna forma kontaktu z osobą potrzebującą pomocy.

Sposób działania Służby Dwunastego Kroku dobrze oddaje powyższy schemat.

Skip to content